Dokonywanie płatności poprzez aplikację Facebook Messenger będzie wkrótce powszechne. Facebook sięga wyżej ze swoimi możliwościami i umożliwia płatności mobilne metodą „peer-to-peer”. Użytkownicy aplikacji mogą powiązać informacje dotyczące swojej karty kredytowej ze swoim profilem i z łatwością przesyłać pieniądze za pomocą tego narzędzia.

Vin Farrel z Havas Worldwide, twierdzi, że płatności „peer-to-peer” będą niezwykle przydatnym i korzystnym sposobem dokonywania zakupów zarówno dla klientów, jak i przedsiębiorstw. „Płatności te otwierają nowe drzwi dla dużych korporacji, niemniej jednak są szansą także dla małych biznesów. Jednoczenie mikrospołeczności poprzez platformę Facebook, połączone z możliwością przeprowadzania transakcji finansowych za jej pomocą, wyrównuje szanse dla wszystkich rodzajów przedsiębiorstw, przede wszystkich tych mikro” – twierdzi Farrel.

Nowa funkcja aplikacji Messenger to swego rodzaju tworzenie mostu, umożliwiającego użytkownikom przesyłać pieniądze, co ważne, bez pobierania dodatkowych opłat. Aktualnie spółka nie planuje jednak włączenia kart kredytowych do systemu. Na razie system jest połączony z kartami debetowymi, aby uniknąć pozytywnego salda na karcie, co mogłoby nie spodobać się wystawcom kart kredytowych.

Ponadto, ważną korzyścią dla Facebooka będzie pozyskiwanie informacji o dokonanych przez użytkownika zakupach. Posiadanie ich historii to cenna gratka szczególnie dla reklamodawców i handlowców, którzy otrzymają możliwość wyświetlania ofert zgodnych z potrzebami klienta.

Odzywają się jednak sceptyczne głosy, że Facebook Messenger nie będzie w stanie przebić innych opcji dokonywania płatności mobilnych np. PayPal. Ponadto, nie wszyscy użytkownicy Facebooka, instalują Messenger na swoich urządzeniach mobilnych. Obecnie możliwość taką otrzymali użytkownicy USA, jednakże na tej podstawie będzie można założyć, czy idea okaże się globalnym sukcesem.